Erasmus Öğrenci Değişim Programı

Erasmus Nedir?

Erasmus değişim programı anlaşmalı üniversiteler arasında belli dönemlerde sınavlar ile yapılan ve seçilen öğrencilerin yer değiştirdiği bir eğitim programıdır. Basit bir örnekler açıklayalım hemen bunu. Türkiye’de A üniversitesinde okuyorsunuz ve Erasmus değişim programı ile yurtdışında okulunuzun anlaşmalı olduğu üniversitede yaklaşık 6 ay kadar kalmak istiyorsunuz. İşte bunu yasal bir şekilde ve eğitiminize devam etmenizi sağlayarak sunan bir program Erasmus.

Erasmusun öğrenciye maaliyeti

Devlet sizlere bir miktar burs da veriyor ve böylece dışarıda sıkıntı çekmiyorsunuz. Belli bir ortalama ve dil sınavı ile başvurunuzu yapıyorsunuz. Anlaşmalı okulda da yine aynı sistem uygulanıyor eğer bu sınavı geçebilir ve sınava girenler arasından en iyiler listesinde yer alırsanız başka bir üniversitede belli bir süre bulunuyorsunuz.

Erasmus değişim programlarından yararlanan birçok üniversite var ve bizim ülkemizde de birçok üniversite bu program sayesinde dışarıya sayısız öğrenci gönderiyor.

Örneğin Uşak Üniversitesi Macaristan’da bulunan bir üniversite ile anlaşmalı ve belli dönemlerde öğrenci değişimi gerçekleşiyor. Bunun gibi farklı üniversiteler farklı ülkelerdeki üniversiteler ile anlaşmalı yapıyor. 2 öğrenci gönderip 2 öğrenci almak gibi basit bir örnek de verebiliriz. Bu sayede cv’lerinize yazacak bir ek sunuluyor. Dil öğrenme, farklı yaşantıları görme imkanı ve en önemlisi farklı insanlar ile tanışma ve yaşama fırsatı buluyorsunuz. Üstelik devletin sizlere sunduğu burs ile yeme içme gibi problemleriniz de olmuyor. Erasmus değişim programları anlaşmalı üniversiteler için küçük bir araştırma yapmanız yeterlidir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir