Erasmus değişim programı nedir? Şartları nelerdir?

Erasmus Programının amacı;

15.yüzyılın ünlü Rönesans ustası Desiderius Erasmus’tan adını alan Erasmus programı ile üniversiteler arası öğrenci ve akademik personel değişimleri yapılmaktadır. Program kapsamında eğitim kalitesinin arttırılması, üniversiteler arası işbirliği, farklı projelerin hayata geçirilmesi, değişik ülkelerde yaşama ve kültürleri tanıma, farklı eğitim sistemlerinde çalışma gibi bir çok alanda tecrübe kazandırma amaçlanır.

Erasmus Programı’ndan; Avrupa Birliği fonlarıyla gerçekleştirilen öğrenci değişimlerinden birlik üyesi 27 ülke dışında Türkiye, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn ve diğer aday ülke üniversiteleri de faydalanmaktadır.

Erasmus Programının işleyişi;

Erasmus programı süresi 3-12 ay arasında değişmektedir. Programa katılacak öğrencilerin en az bir yıl önlisans,lisans ya da lisansüstü programlarına devam etmeleri, kayıtlı oldukları programların son akademik döneminde olmamaları, yeterli not ortalamasını sağlamış olmaları gerekmektedir. Programa başvurular üniversitelerin dış ilişkiler ofislerince duyurulur. Teklif çağrılarında belirtilen tarihler dikkate alınır. Başvuru formları doldurulurken Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS/ECTS), programın öğretim dili, derslerin içeriği gibi istenilen şartlar göz önünde bulundurulur. Yapılan değerlendirmeler sonrasında başvuru hakkı kazanan öğrenciler üniversitelerinde yapılacak yabancı dil yeterlilik sınavlarına girer. Bu sınavdan en az 40 puan alınması gerekmektedir. Yapılan son değerlendirmeler sonrası kazanan adaylar dış ilişkiler ofisleri tarafından ilan edilir. Programa katılma hakkı kazanan öğrenciler sadece kendi üniversitelerine katkı payı öderler. Bunun dışında kişisel harcamalarını, barınma ve beslenme giderlerini kendileri karşılarlar. Öğrenci, kendi ülkesinden alması gereken derslere eşdeğer dersleri seçerek eğitimine başlar. Öğrencinin başarılı sayılabilmek için bir dönem için 30, bir yıl için 60 AKTS kredisi alması gerekir. Başarısız olduğu taktirde kendi üniversitesinde kaldığı yerden eğitimine devam eder.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir