Elektronik Hobi Teknolojisi ve Türkiye

İnsanlığın kaderini tamamen değiştirmiş bir çok önemli olay yaşanmıştır yer yüzünde. Kronolojik şekilde bunları sıralamak elbette mümkün fakat ben bunlardan birine her zaman ayrı gözle bakarım çünkü bu durum insanlığı teknolojik anlamda çok üst sıralara taşımıştır. Bu bahsettiğim önemli olay yada icat buhar makinesinin ta kendisidir. Buhar makinesi insan gücünü makine gücüne bıraktıran en önemli icat olduğu gibi sanayi devriminin de öncülüğünü etmiştir.

Buhar makinesi ile insan gücü ile makine gücünün yer değiştirme süreci başlamış ve zamanla insanlar bu duruma alıştığı gibi yeni ürünler bekler olmuştur. Bu süreçte buharlı ürünlerin eksikliği dikkat çekmiştir. İnsanların hayatını kolaylaştırsa da aslında çok işlevli makineler değillerdi. Bundan sonraki bilim adamlar elektriksel ürünler üretmeye odaklanmıştır. Özellikle Tesla, Edison, Kirshoff gibi bilim adamları ile elektrik teknolojisi çok ayrı boyutlara taşınmıştır.

Makinalaşma döneminde buhar makinesinden sonraki en önemli süreç ise hiç kuşkusuz yarı iletken maddelerin elektrikli ürünlerle kullanılması olmuştur. Bu maddeler elektriği o kadar farklı boyutlara taşıdılar ki yeni bir teknoloji ve meslek dalının doğmasına sebep olmuştur. Bu teknolojinin adı tabi ki elektroniktir.

Elektronik teknolojisi ile artık makineler daha küçük boyutları sahip olmaya başladılar. Özellikle gelişmiş ülkeler yarı iletkenin elektronik ile bütünleştirmesi için çok önemli yatırımlar yapmışlardır. Yarı iletken teknolojisi 2. sanayi devrimi olarak gösterilebilir. Elektronik ile telefon, bilgisayar, ev aletleri gibi ürünler piyasaya sürülmeye başlanmıştır.

Ülkemizde ise bu tür devrimler ya etkili bir şekilde yapılamamış yada diğer ülkelere göre çok geç kalındığından dolayı yeterli seviyelere ulaşamamıştır. Fakat 2000’li yıllar ile ülkemizde pek çok sektörel alanda elektronik, yazılım, otomasyon gibi meslek dallarına önem verildi ve bu bağlamda ciddi yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam etmektedir.

Günümüzün en önemli gelişim kaynaklarından biri olan internet üzerinden de pek çok faaliyet yürütülerek ülkemizin kalkınması için çalışmalar yapılabilir. Bu tür faaliyetler içinde en önemlisi blog paylaşımlardır. Alanında bilgi ve tecrübeye sahip kişi yada kurumların paylaşımı ile ülkemizin kalkınmasına ciddi faydalar sağlanabilir. Elektronik ile ilgilenen her birey elektronik konular yada devreler üzerine araştırma yapar. Fakat yabancı internet kaynakları içinde çok fazla paylaşım yapılmasına rağmen ülkemizde bu paylaşımlar çok sınırlı ve yetersiz kalmıştır. Bu bilinç ile elektronik alanında bir takım yazılar paylaşan az sayıda sitelerden biri de teknokoliker.com adlı sitedir. Bu sitede teorik yada pratik olarak elektronik devreler üzerine paylaşımlar yer almaktadır.

Eğer elektroniği mesleki yada hobi olarak düşünüyorsan elektronik projeler üzerine paylaşım yapan bir siteden kesinlikle faydalanmak isteyeceksiniz. Elektronik üzerine yaklaşık 3 yıldan beri paylaşım yapan site içerisinde temel elektronik elemanları, temel elektronik projeleri ve daha da fazlasını bulabilirsiniz.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir