Edwin Ray Guthrie Kimdir?

Edwin Ray Guthrie (1886-1959) Amerikan psikologdur. Felsefe ve psikolojinin farklı alanlarında yazılar yazmasına rağmen, Guthrie çalışmalarında basit öğrenme teorisini geliştirmeye önem vermiştir.

Guthrie, 9 Haziran 1886’da Lincoln, Nebraska’da, ailesinin beş çoçuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Annesi öğretmen, babası ise “store manager”dır. Nebraska Üniversitesi’nde matematik, felsefe ve psikoloji alanlarında uzmanlaştı. 1912’ de Pennsylvania Üniversitesi’nde doktorasını yaptı ve bilim doktoru ünvanını aldı. Lincoln ve Philadelphia’da 3 yıl boyunca yüksek okul matematiği dersi vermiştir.

1914’te Washington üniversitesi’nde felsefe bölümünde asistan olarak başlamıştır. 5 yıl sonra bölümünü değiştirmiş ve psikolojiye geçmiştir(1914-1919). Öğrenme teorisini, Washington üniversitesi felsefe bölüm başkanı Stevenson Smith ile birlikte geliştirmiştir. 1943 yılında Washington üniversitesi’nde dekan olmuştur. 1945 yılında Amerikan Felsefe Birliği’ne (American Psychological Association) başkan olarak seçilmiştir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir