E-YDS Elektronik Sınav Dönemi

ÖSYM tarafından başlatılan ve sınav sistemi konusunda bir ilk olan elektronik sınav E-YDS adı altında dil sınavına girmek isteyen adaylar için 2014 yılının son 2 ayında uygulanmaya başlanmıştır. Pilot uygulamalar ile ülkemizde sadece bazı büyük şehirlerde yapılan E –YDS sınavı ÖSYM tarafından alınan karar gereği her ay yapılmakta ve bu yılda 12 defa yapmaktadır. Her aday yılda sadece 2 defa farklı E-YDS sınavlarına girebilme şansına sahiptir.

E –YDS sınavı zamanı ÖSYM tarafından yapılan diğer sınavlar gözetilerek belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. 2015 yılında yapılacak tüm E – YDS sınavı tarihleri her ayın genellikle ilk haftası olarak açıklanmıştır. Bunu ÖSYM resmi sitesine girecek sınav takviminden rahatlıkla görebilirsiniz.

Her ayın başında sınav başvuruları başlamakta ve bir hafta boyunca başvurular alınmaktadır. Ancak sınava girecek kişi kontenjanı düşük olduğu için ilk gün kontenjan dolmaktadır. Bu yüzden sınav başvurularının başladığı gün hemen bankaya veya ÖSYM web sitesinden kredi kartıyla 120 TL olan sınav ücreti yatırılmalı ve kontenjan sorunu aşılmalıdır.

Sınav büyükşehirlerde belirlenen salonlarda yapılmaktadır. Her aday için bir bilgisayar ayrılmakta ve 100 soru için 150 dakika süre verilmektedir. Sınav elektronik bir sınav olsa da yine test usulüdür. Konuşma, yazma, okuduğunu anlama veya dinleme gibi soru tipleri bulunmamakta aynı şekilde çoktan seçmeli 5 şıklı test soruları bulunmaktadır. ÖSYM tarafından geliştirilen bu E-YDS elektronik sınav soruların kâğıt ve kalemle çözülmesi değildir. Soruların ekranda okunması ve doğru şıkkın seçilip işaretlenerek bir sonraki soruya geçmesi şeklinde bir sistemdir.

Okuma, yazma, dinleme ve konuşma gibi soruların olduğu gerçek bir yabancı dil sınavı ilerleyen yıllarda daha hızlı ve organize bir biçimde hiç kuşkusuz yapılacaktır. Ancak bu elektronik sistem sadece bir ön çalışmadır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir