E-kitap Okumak

Gelişen teknolojiyle birlikte insanlar artık her türlü ihtiyaçlarını internet üzerinden, sanal olarak karşılamaya başladı. Bu ihtiyaçlardan birisi de internet üzerinden e-kitap okuma alışkanlığıdır.

İnsanlar; kütüphanelere, kitap mağazalarına giderek almaya üşendikleri, para ödemek istemedikleri kitapları internet üzerinden bularak e-kitap okuma hizmeti veren siteler üzerinden okuyabilmektedirler.
E-kitap okuma, Türkiye üzerinde normal kitap okumaya nazaran neredeyse daha fazla ilgi görmüş ve tutulmuştur. Bu tutulmanın, insanlar tarafından benimsenmenin en önemli etkeni ise; artık insanların piknikte, toplu taşımada, tatilde ve bilimum yerde ellerinin altında olan internet ve kullanım kolaylığı sağlayan şebekelerdir.

Aslında kitap okumak; okuduğunuz alana göre ya size dolu dolu bilgi verir ya da edebi açıdan sizi doyurarak okuduğunuz duyguyu, hazzı yaşamanızı sağlar. Kitap okumak, insanın sorumluluk duygusunu arttırarak daha dikkatli olması, daha farklı bakış açıları yakalaması gibi etkenlerde de insan psikolojisi için fayda sağlar.

Ancak günümüzde yaygınlaşan e-kitap okuma alışkanlığı ile insanlar bu hazza ulaşamadıkları gibi kitap okuma esnasında da radyasyon dalgalarına maruz kalarak sağlıklarını da tehlikeye atmaktadırlar.

E-Kitap okumanın avantajları

İnternet üzerinden e-kitap okumanın diğer bir avantajı da maddi açıdan daha hesaplı olmasıdır. Dışarıda baskıdan çıkmış orijinal kitaplar yerine internet üzerinden indirilen dosyaları, standart kağıtlara bastırarak okumaya başlayan insanlar zamanla bunun da ticaretine başlamışlardır.

İnternet ortamında bulunması gereken bilgiler kitaplar hakkında ön bilgi, çok küçük bir özet (insanlar özetleri çalmasın kendileri çıkartsınlar diye çok küçük) ve yazarı hakkında bilgileri ile kısıtlı olmalıdır ki insanlar kitapları okuyarak, anlayarak, tadını alarak, elleriyle tutarak okusunlar.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir