Dünyada Radyoculuk

Dünyada hala yıllardan beri kullanılan radyonun temelleri Alman fizik adamı Herzt ve İtalyan fizikçi Guglielma Marconi tarafından atılmıştır. Zamanla bu iki büyük bilim insanı olan Alman fizik adamı Herzt ve İtalyan fizik adamı Guglielma Marconinin buluşlarının sosyal hayat için kullanılabileceğinin anlaşılması ile beraber radyo ortaya çıkmış ve günümüze kadar gelişimini sürdürmüştür.

İlk Radyoculuk Yayını

Dünyadaki ilk radyo yayını ise 1906 yılında Amerika’da gerçekleştirilmiş ve kitleler tarafından çok beğenilmiştir. Bu beğeni ile beraber radyo alıcılarının ve vericilerinin talebi artmış ve günümüze kadar süregelmiştir. 1920 yılında dünyanın neredeyse her ülkesine radyo girmekle beraber ülkemiz bu konuda şanslı ülkelerden birisi olmuştur. 1927 yılında ilk radyo yayını yapılmıştır. Fakat radyonun ülkemizdeki esas gelişimi 1964 yılında kurulan Türkiye Radyo Televizyon kurumunun kurulmasıyla esas atılımını yapmıştır. Türkiye’de yapılan ilk özel sektör özel yayını ise biraz geç kalmış ve 1990 yılını bulmuştur. Ülkemizde 2006 yılı verilerine göre 36 ulusal, 102 bölgesel ve 952 yerel olmak üzere toplamda 1090 radyo kanalı bulunmaktadır.

Amerikalardan çıkan bu ses zamanla Türkiye’ye gelmesiyle Türk insanı benimsemiş ve sosyal hayat içinde olmazsa olmazlardan birisi olmuştur. Türkiye’de hemen her evin başköşesinde duran radyo içinde bulunduğu evin insanlarını kendine bağlamış ve hayatlarının büyük bir kısmını şekillendirilmiştir. Şu bir gerçek ki radyonun meşhur olduğu yıllarda bir neslin gelişiminde radyonun büyük bir etkisi olmuş ve o dönemde yetişen çocuklara radyo çocuğu denmiştir.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Dünyada Radyoculuk” için bir yorum

  • 25 Temmuz 2015 tarihinde, saat 13:06
    Permalink

    Eline saglık bilmediklerimizi öğrendik sayenizde

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir