Dünya çevre günü ne zaman?

Çevre, yaşadığımız alanda insanların ve canlıların birbirleri ile ilişkilerini sürdürdüğü ve etkileşim içinde oldukları, ekonomik, kültürel, fiziki, biyolojik ve sosyal bir ortamdır. 5 Haziran 1972’de gelişmiş ülkelerin İsveç’in Stockholm şehrinde çevre konularını tartışmak için toplanılmış ve alınan bu kararla Dünya Çevre Günü olarak ilan edilmiştir. Bu toplantı ile ilk defa ciddi anlamda çevre konuları gündeme gelmiş ve ülkeler tarafından öğrenilmiştir. Biz insanların refah yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için büyük önem taşır. Aslında düşünürsek hayatımız da ele alınması gereken en önemli noktalardan birisidir.

Gelecekte ki devamlılığımız ancak mevcut doğal dengenin korunması ve bu dengeyi oluşturan faktörlerin bir zincir misali birbirine bağlı kalması ile sağlanır. Bu doğal dengede meydana gelen bir kopma tüm durumu etkileyerek dengenin bozulmasına sebep olur. Dengenin bozuluşuna ise en büyük etken insan faktörüdür. Gün geçtikçe artan nüfus ile birlikte çevre bozulması ve kirliliklerinde artışı beraberinde getirebilir. İnsanların yaşamlarını sürdürmelerine ve yararına yaptığı her hareket ve yenilikler doğal dengeyi etkiler. O yüzden insanların bu konuda çevre bilincini artırmak maksadı ile ilan edilen yıldan itibaren yılın her 5 Haziran ayında bu gün yasal ve yönetmeliklerince alınan kararlar ile uygulanmakta ve kutlanmaktadır. Doğal dengenin yenilenmesi, tahribi önlemek, problemlerin tespiti, çevrenin iyileştirilmesi, geliştirilmesi, korunması ilgili Bakan ve Müdürlüklerin gözetimi altında ve takibindedir. Gelecek kuşaklarında bundan yararlanmaları böylelikle sağlanmış olur. İhtiyaç duyulan kaynakların geri dönüşümü ile tekrar insanların kullanıma sunulması ülke ekonomisine katkı sağlarken çevre kirliliğinde önüne geçilmiş olur.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Dünya çevre günü ne zaman?” için 8 yorum

 • 25 Temmuz 2015 tarihinde, saat 16:21
  Permalink

  böyle önemli bir günden bugüne dek haberim olmamıştı. bilgilendirme için teşekkürler

  Yanıtla
 • 27 Temmuz 2015 tarihinde, saat 23:34
  Permalink

  Biz insanlar önce yakarız, yıkarız, kirletiriz sonra içimizden birkaç tane akıllı adam çıkar ve derki nereye bu gidiş bu dünya bizim der. Çevremizin dünyamızın kıymetini bilmek dileğiyle yıkıcı değil yapıcı olmak dileğiyle.

  Yanıtla
 • 6 Ağustos 2015 tarihinde, saat 10:13
  Permalink

  bu gibi önemli günler herkes tarafından hatırlanmalı. güzelim dünyamızın başka kurtuluş yolu yok

  Yanıtla
 • 8 Ağustos 2015 tarihinde, saat 16:25
  Permalink

  Ülkemiz insanlarının büyük bir bölümünün çevre konusunda duyarsız olduğunu düşünüyorum. Suyu içtikten sonra şişesini hiç çekinmeden yola atabiliyorlar. Ya da arabasının sigarılığını ilk bulduğu yerde rahatça boşaltabiliyorlar. Bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

  Yanıtla
 • 19 Ağustos 2015 tarihinde, saat 09:37
  Permalink

  Çerve gerçekten çok önemli kirletsekde çok önemli

  Yanıtla
 • 9 Eylül 2015 tarihinde, saat 14:34
  Permalink

  …keşke hergun çevre gunu olsada insanlar bilgilense

  Yanıtla
 • 19 Eylül 2015 tarihinde, saat 22:10
  Permalink

  Hep birlikte çevremizi koruyalım

  Yanıtla
 • 21 Eylül 2015 tarihinde, saat 18:52
  Permalink

  Dünya cevre günü çok güzle bir uygulama. makaleniz şahane olmuş emeginize saglık

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir