Dünya Çevre Günü (5 Haziran)

Her yıl 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak belirlenmiştir. Sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanoğlu doğaya karşı üstünlük kazanmıştır. Hayatın her alanına giren makineler bir yandan bilimsel gelişmeleri hızlandırırken bir yandan da toprağın, suyun ve havanın kirlenmesine neden olmuştur. Dünya nüfusunun hızla artması çevre kirliliğini daha da arttırmıştır.

Dünya çevre günü ne zaman kutlanır?

Dünyanın büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldığını fark eden ülkeler duruma müdahale etmek amacıyla görüşmelere başlamıştır. Bu sorunlara dur demek amacıyla 1972 yılında Stockholm’de bir konferans düzenlenmiştir. Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı adıyla anılan bu toplantıda dünya ülkeleri çevre sorunlarını görüşmüş ve 5 Haziran gününün tüm dünyada “Dünya Çevre Günü” olarak kutlanılması kararlaştırılmıştır. 1972 yılından beri her yıl 5 Haziran “ Dünya Çevre Günü” olarak kutlanılmaktadır. Birleşmiş Milletler üyesi olan ülkemiz alınan bu karar doğrultusunda 1978 yılında Çevre Sorunları Vakfı ile Çevre Müsteşarlığı’nı kurmuştur. Kurulan bu müsteşarlık kararı doğrultusunda 5-11 Haziran Çevre Koruma Haftası olarak kullanılmaktadır.

Çevre Koruma Haftası içerisinde yapılan çeşitli etkinliklerde öğrencilere çevrenin önemi anlatılır, geziler düzenlenir, çevre bilincine sahip olmaları için örnek çalışmalar yapılır. Çevre kirliliğine karşı duyarlı davranan bireylerin yetiştirilmesi amaçlanır.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir