Dikey geçiş nedir? Nasıl yapılır?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS)

Dikey Geçiş Sınavı yani DGS, meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim yapan 4 yıllık üniversitelere geçmek için girdiği sınava verilen addır. 2000 yılından bu yana ÖSYM tarafından her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yapılan bu sınava, çok sayıda öğrenci başvurmaktadır. Sınavı kazanmak için iyi hazırlanmış olmak kadar sağlıklı ve dengeli beslenme de önemli.

60 sözel 60 sayısal sorunun sorulduğu sınavda, adaylara 140 dakika tanınmaktadır. 4 yanlışın bir doğruyu götürdüğü DGS sınavında, puanlama adayların sözel ve sayısal puanları ile ön lisans öğreniminden elde ettiği ortalamaya göre elde edilmektedir. Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylara, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olma şartı aranmaktadır. Başvurular ise elektronik ortamda veya bizzat ÖSYM bürolarından da yapılmaktadır.

Sınav öncesi nelere dikkat edilmeli?

DGS Sınavı öncesi, adaylar ÖSYM’nin belirlediği bütün evrakları ile kimlik belgesi (yalnızca nüfus cüzdanı ve pasaport geçerli) yanında getirmek zorunda. Yanlarında cep telefonu, ses kayıt cihazı, telsiz gibi iletişim aracı getiremez, bozuk para gibi madeni bir eşya ile sınav salonuna giremez. Kalem, kalemtıraş, silgi gibi sınavda kullanılacak araç gereçler, ÖSYM tarafından temin edilmektedir. Adaylar sınav süresinin 4’te 3’ü geçmeden sınav salonundan dışarıya çıkamazlar.

Sınav öncesi beslenme önerileri

Sınav öncesi aşırı stres, heyecan vücudun dengesini de bozmaktadır. Bu nedenle protein içeren süt, yoğurt, peynir, et, balık, yağlı tohumları ile sınav öncesi beslenmek önem taşımaktadır. Sınav öncesi beslenme önerilerinden bazıları şöyle sıralanmaktadır;

– Sınavdan 1 hafta önce omega 3 alınmasına özen gösterilmelidir. En iyi omega 3 kaynağı balık, yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlardır (ceviz, fındık, badem…).

– Omega 3’le beraber mutlaka antioksidan alınmalıdır. Sebze ve meyve tüketimine dikkat edilmelidir. Ara öğünlerde bisküvi ve çikolata yerine meyve ve ceviz tercih edilmelidir. A vitamini içeren havuç, C vitamini içeren turunçgiller, çilek gibi kırmızı meyveler ara öğün için oldukça iyi bir alternatif olacaktır.

– Fazla kahve ve çay içilmemelidir

– Ders çalışırken şekerli besinler ve cips yenmemelidir.

– Sınavdan bir gün önce de kuru baklagiller gibi gaz yapıcı besinler, lif ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Konsantrasyonu artıran dikkat ve düşünce gücünü arttırıcı zengin demir içeren besinler tüketilmelidir. Sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapılmalı, susamayı arttıracak yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınılmalıdır.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir