Dgs sınavı nasıl kazanılır?

Dikey Geçiş Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?

ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına hazırlanırken öncedeki yıllarda çıkan sorular incelenerek soru içerikleri hakkında bilgi alınabilir. Sınavda 60 sözel 60 sayısal soruları sorulmaktadır. Dört işlem ve problemler arasında bağ kurma üzerine kurulu Matematik soruları ile okuduğunu anlama becerisi üzerine hazırlanmış Türkçe soruları sorulmaktadır. DGS soruları kolay olmakla birlikte hata payını en aza indirerek açılan kontenjanlara girebilmek için dikkatli olunması gerektiği unutulmamalıdır.

DGS’ye girmeye karar veren öğrencilerin test çözme ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmesi gerekmektedir. DGS için hazırlanmış yardımcı kitaplardan test sorularını çözmeli ayrıca hızlı okuma alıştırmaları yaparak okuduğunu anlama becerisini de ilerletmelidir.

Sınava giren adayların hazırlıklarını yaparken sistemli ve düzenli çalışmaları başarılı olmalarını sağlayacaktır. Çalışmalarını her gün aynı saatte ve birbirinin devamı olacak şekilde sürdürmelidir. DGS için ortalama 4 saat çalışılması, test kitaplarının yanı sıra internette yer alan soruların incelenmesi faydalı olacaktır. Soruları ezberlemek yerine soru mantıklarının öğrenilmesi başarılıyı arttırır.

Dikey Geçiş Sınavına Kaç Kez Girilebilir?

2 yıllık Ön Lisans ve Meslek Yüksek Okulu bitiren ve 4 yıllık fakültelere geçmek isteyen herkes bu sınava girebilir. 2007 yılına kadar sınava 3 defa girilirken 2007’den sonra bu sınır kaldırılmıştır. Adaylar istediği kadar sınava girebilmektedir.

Dikey Geçiş Sınavında Tercihler

Sınav puanları açıklandıktan sonra tercih dönemi başlamaktadır. Adaylar ilk haklarında 30 tercih yapar. İlk yerleştirmede istediği bölümü kazanamadığı durumda boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme hakkını kullanır ve yine 30 tercih yaparlar.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir