Derste Not Tutma Alışkanlığı

Başarılı bir öğrenim süreci için gerekli olan not tutma ve ya not tutma alışkanlığı bizim için büyük önem taşır. Öğrencilik yaşamımızda bize kolaylık sağlayacağından derslerimizdeki başarıyı artırır, hafızamızdaki bilgilerin tazeliğini sağlar. Not tutmayı her öğrenci gerektiği şekilde yapamaz. Bu alışkanlığı kendimize dersi derste iyi dinleyerek kazandırabiliriz. Her zaman yanımızda bulunduracağımız bir not defterimiz olmalıdır. Not tutarken duyulan her şeyin harfi harfine yazılması iyi bir not alma şekli değildir. Çünkü duymak kavramı dinlemek kavramı ile aynı şey değildir. Dinlemek duyduğumuzu anlayıp ve kavramaktır.

İyi bir şekilde dinleyip düşünerek anladıklarımızı kendi cümlelerimiz ile not tutmalıyız. Yazılanlar bize özgün olacağından daha etkin bir anlama sağlarız ve düzgün bir şekilde not tutma alışkanlığımızı kazandırmış oluruz. Not tutma esnasında zaman kazanma açısından kendimiz anlayacağımız şekilde kodlamalar, kısaltmalar yaparak grafikler ile şekillendirebiliriz. Hatta yetişemediğimiz yerlerde belli bir boşluk bırakarak konu bitiminde ekleme yapabiliriz. Yanlış yazdığımız yerlerin üstünü çizerek sonradan düzeltmeleri yapabiliriz. Aynı zamanda dersten kopmamış oluruz. Elimizdeki ders kitabından ise gerekli önemli notların altı renkli kalemlerle çizilmeli, yanlarına anlayacağımız şekilde notlar alabiliriz. Ders çalışırken tuttuğumuz bu notların faydasını çok fazla görmüş oluruz. Çünkü notları kendimiz dinleyerek aldığımız için çalışırken hatırlama ihtimalimiz yüksektir. Başkalarından alınan ders notlarına çalışmak hatalı bir yoldur. Kişinin aldığı notlara anlam yüklememiz zor olacağından ezbere dayalı bir çalışma yaparız. Bu da çabuk unutmamıza neden olur. O yüzden kendimiz not tutma alışkanlığını kazanmalıyız.

Not tutma alışkanlığı bizim öğrenim ve eğitim süresince öğrenmemize yardımcı olur, iler ki zamanlarda konuyu iyi hatırlamamızı kolaylaştırır. Bu nedenle biz öğrenciler kendimize not tutma alışkanlığımızı kazandırmalıyız. Son olarak da zamanında söylenmiş olan ‘söz uçar, yazı kalır’ atasözünden de anlaşılacağı gibi not tutma alışkanlığımızı edinmeliyiz ki öğrendiğimiz bilgiler baki kalsın.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Derste Not Tutma Alışkanlığı” için bir yorum

  • 25 Temmuz 2015 tarihinde, saat 21:53
    Permalink

    derste not tutmak düzenli olduğunuz anlamına gelebilri fakat bazı kişiler dinleyerek işler kendini.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir