Ders Çalışmak Nasıl Zevkli Hale Gelir?

Bazı çocuklar bilgisayar, televizyon ya da oyun konsollarında zamanını cömertçe kullanırken aynı isteği ders çalışmaya göstermeyebiliyor. Ders çalışmayı severek yaptığı işleri engelleyen bir etkinlik olarak görüyorlar. Neden ders çalışmalıyım? Başarılı olduğum takdirde beni ne gibi imkânlar bekliyor? şeklindeki soruları kendisine sormayan veya sorduğu halde herhangidir yanıt bulamayan öğrencilerden isteyerek ders çalışmalarını beklemek oldukça zor olacaktır. Bu sorunla karşılaşmamak için çocuklara yetenekleri doğrultusunda hedefler belirlenmeli ve derslerinin neden önemli olduğu onlara iyi bir şekilde anlatılmalıdır. Aksi takdirde olumlu sonuç almak mümkün olmayacaktır.

“Ders çalışmayı sevmiyorum” diyenler,

  • Ders çalışmanızı engelleyen durumları tesit edin ve bunlarla yüzleşin.
  • “Ders çalışmasam da olur” veya “başarılı olmak için ders çalışmak gerekmiyor” şeklinde motivasyonunuzu azaltacak düşüncelerden uzak durun.
  • Kendinize bir hedef belirleyin ve adım adım o hedefi gerçekleştirmeyi deneyin.
  • Ders çalıştığınız ortamda dikkatinizi dağıtacak, sizi engelleyecek uyaranları kendinizden uzak tutun.
  • Başkalarının yapacağı ders çalışma planları yerine kendi kişisel özelliklerinizi dikkate alarak hazırlanan planlamalara göre çalışın.
  • Çalıştığınız ortamın uzun süre havasız kalmamasına dikkat edin. Ortamdaki oksijen azaldığı takdirde baş ağrısı, uyku, gerginlik gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Düzenli ders çalışıldığı zaman başarılı sonuçlar sonuçlarını alacak bunun sonrasındaysa daha çok çalışmak için motivasyonunuz artacaktır. Konuları biriktirmeden günü gününe çalıştığınız takdirde ders çalışma süreniz kısalacak ve böylelikle dinlenmeye, eğlenmeye ayıracağınız vakitten kısmamış olacaksınız.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir