Deprem sırasında neler yapılmalıdır?

Fay hatları üzerinde yaşadığımız bir gerçek… Türkiye, bir deprem ülkesi ve burada fay hatlarının üzerine inşa edilen şehirlerde yaşıyoruz. Ancak buna rağmen, bilmemiz gereken en önemli gerçek; depremin tehlikesini yükseltmenin de, düşürmenin de insanın elinde olduğu…

“Deprem öldürmez, yapılar öldürür.” Bu sözü duymayanımız kalmamıştır. Elbette içinde bulunduğumuz yapıların depreme dayanıklı olmaları hayat kurtaran bir özelliktir. Ancak buna ilave olarak deprem anında mutlaka uymamız gereken kurallar var ki, onların da hayat kurtarma işlevleri oldukça yüksektir.

Bu kuralların başında deprem anında panik olmamak geliyor. Elbette yaşadığımız ve çevremizde gördüğümüz depremler ve verdikleri zararlar nedeniyle hepimiz depremden korkuyoruz. Ancak bu korkuyu deprem anında paniğe dönüştürmemek, soğukkanlılığımızı korumak çok önemlidir.

Evde, iş yerinde, okulda, markette, sokakta ya da herhangi bir yerde depreme yakalanabilirsiniz. Deprem anında çıkışa uzaklığınız 10-15 saniye ise, bir tehlike görmediğiniz takdirde paniğe kapılmadan hızla dışarı çıkmaya çalışabilirsiniz, ancak binayı terk etmeniz daha uzun bir zaman alacaksa bulunduğunuz yerde kalmanızda fayda var.

Deprem anında üzerinize bir şeyin düşmeyeceği bir bölge seçin ve deprem geçene kadar orda durun. Kitaplık önlerinde, rafların altında veya duvardaki tabloların önünde durmak bu anlamda sakıncalı bir tutum olacaktır. Mümkün olduğunca bu gibi eşyalarınızı deprem öncesinde sabitleyin.

Belirlediğiniz bölgede yere çömelin veya döşemeye yatın. Bu esnada mutlaka ama mutlaka başınızı koruyun. Pozisyonunuzu deprem bitene kadar bozmayın. Sağlam bir masa veya sıra ya da kapı kasasının altına girmek de deprem esnasında büyük önem taşıyor.

Cep telefonları artık adeta bir organımız, bir parçamız haline geldi. Deprem esnasında eğer cep telefonunuz kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde duruyorsa, seçeceğiniz güvenli bölgeye giderken onu da yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Deprem anında mutlaka uzak durmanız gereken yerlerin başında merdivenler geliyor. Bu esnada kesinlikle merdivenler ve merdiven boşluklarından uzak durmalısınız. Aynı şekilde asansörlere de binmeyi denemeyin. Binanızın birinci katında bulunuyorsanız camdan aşağı atlamaya kalkışmayın. Böyle bir durumda hiç yara almadan geçireceğiniz bir depremde, camdan aşağı atlayarak yaralanmanıza hatta daha da tehlikeli durumlara sebebiyet verebilirsiniz. Kapılara yakın bölgelere kolayca devrilecek eşyalarınızı koymayın. Deprem anında bu eşyaların devrilmesi, sizin deprem sonrasında o alandan çıkmanızı güçleştirebilecektir.

Sağlam yapılar yapmak ve deprem anında soğukkanlı ve bilinçli davranmak çok önemlidir, bunu hiç unutmayın.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir