Çocukların yaşamında sporun önemi

Bireysel ya da takım sporları çocukların fiziksel gelişiminden öte katkılar sağlar onlara. Fiziksel aktivite sporun sağladığı en görünür yarardır. Fiziksel açıdan sağlıklı olan büyüme çağındaki çocuklar düzenli bir uyku düzenine sahiptir. Uykusunu iyi alan çocukların büyüme ve gelişmeleri de sağlıklı ve hızlı olur.

Günümüzde, bilgisayar oyunları çocukların dünyasında büyük bir yer kaplıyor. Okuldan eve dönen çocuklar temiz havanın tadını çıkaramadan odalarına hapsoluyor ve elektronik aletlerin yaydığı manyetik dalgaları soluyor. Aynı zamanda hareketsizliğin getirdiği problemlere de maruz kalıyorlar. Arkadaş ortamını bu sanal dünyada kuran çocuklar gerçek hayata adım atmaya çalıştıklarında tökezleyebiliyorlar.

Her sporun sağladığı yararlar farklı. Özellikle takımla yapılan sporların sağladığı en önemli yararlardan biri sağlıklı kurulan sosyal ilişkiler. Çocuklar topluluğun önemli bir parçası olduğunu hissederken bir yandan da büyükleri ve yaşıtlarıyla pozitif tutumlar içine girmeyi de öğreniyorlar. Özgüvenleri gelişirken bir yandan da hedef koymayı ve ona ulaşmak için emek harcamak gerektiğini de anlıyorlar. Bazen rekabetin getirdiği hazzı yaşadıkları gibi bir işte ustalaşmak için pratik yapmaları gerektiğini de öğrenmiş oluyorlar. Bu anlayışı küçük yaşta kazanan çocuklar ilerideki akademik hayatlarında da daha güçlü adımlar atıyorlar.

Yapılan araştırmalar genç sporcuların akademik başarılarının spor yapmayan gençlere göre daha iyi olduğunu gösteriyor. Çünkü öğrenme ve uygulama süreçleri her yerde aynı şekilde işliyor. Sporun sağladığı hafıza, dikkat, konsantrasyon ve pratik yapma becerileri akademik hayatta da başarı getiriyor.

Çocuklar, özellikle daha küçük yaştakiler, aktivitelerden çabuk sıkılırlar ve dikkatleri hemen başka yönlere kayar. Bu yüzden uzun süre o alanda gelişmeleri için onların kişiliklerine ve aktifliklerine uygun sporlar tercih edilmelidir. Bazı çocuklar takımın bir parçası olmak isterken bazıları bireysel sporlardan zevk alır. Takım sporları iş birliği ve uyumu öğretirken, bireysel mücadele gerektiren tenis ya da yüzme gibi sporlar da sabır ve özgüven değerlerinin gelişmesine katkı sağlar.

Sporun sağladığı yararlardan küçük yaşta faydalanan insanlar yetişkinliklerinde de bunun faydasını fazlasıyla görürler. Sporun getirdiği fiziksel ve ruhsal sağlığın yanı sıra sosyallik ve kişisel değerlerle ilgili alanlarda da diğer insanlardan daha güçlü olduklarını fark ederler. Bu da onların hayata 1-0 önde başlamış olduklarının kanıtıdır. Sporun sağladığı en önemli farkındalık: İnsanın hem toplumsal hem ruhsal hem de biyolojik bir canlı olduğunu anlamaktır belki de…

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Çocukların yaşamında sporun önemi” için bir yorum

  • 19 Eylül 2015 tarihinde, saat 21:10
    Permalink

    Çocuk gelişiminde spor yapmak oldukça önemlidir. Spor yapan çocukların gelişimi oldukça hızlı ilerleyebileceği gibi kişisel gelişimleri de oldukça iyi yönde etkilenmektedir. Karadeniz bölgesinde yapılan bir araştırmaya göre Trabzonspor Haberlerini yayınlayan sitelerde spor’un etkisi genç yaşta başlayan çocuklarda oldukça önemli olduğunu söylemektedir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir