Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklukları (DEHB) çocukların eğitim ve öğretim hayatını olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Ailelerin ve öğretmenlerin çocukları iyi tanımaları ve sorunu erken teşhis etmeleri tedavi sürecinin başarıyla sonuçlanması için önemli bir etken olmakta.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunları aşırı hareketlilik yada hiperaktiflik, dikkat eksikliği ve impulsitive olarak adlandırılan üç grupta incelenir.

Aşırı hareketlilik teşhisinin konulması için çocuğun yaşıtlarına kıyasla çok fazla hareketli olması gerekir. Yorulmayan, sürekli hareket halinde olan, yerinde duramayan çocuklarda bu durum kendini belli eder. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklar yalnızca hareketleriyle değil konuşmalarıyla da dikkat çekerler. Bir kaç dakikadan fazla oldukları yerde duramazlar.

Dikkat eksikliği özellikle okula başladıkları dönemde ortaya çıkar. Dersleri dinlemekte zorlanır, çok çabuk sıkılır, ödev yapmayı sevmez ve bir sure sonra okula gitmek istemezler. Sürekli ders dışı etkinliklere yönelirler. Sınıfta gezme, kalem açma bahanesiyle yerinden kalkma, arkadaşlarının dikkatini dağıtma gibi hareketlerle içinde bulundukları sıkıcı durumdan kurtulmaya çalışırlar

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunlarında üçüncü grup ise İMPULSİV(dürtüsel) bozukluklardır. Düşünmeden harekete geçme olarak tanımlanabilecek bu bozuklukta diğerlerinde olduğu gibi sabırsızlık ve hareketlilik en dikkat çeken özelliktir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite’nin Nedenleri Nelerdir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklarda yapılan araştırmalarda annelerin hamilelikte ilaç kullanması, düşük tehlikesi altında geçirilmiş bir gebelik, zor doğum ve beyin metabolizmalarında görülen bozuklukların neden olduğu tespit edilmiştir. Doğru bir aile ilgisi alamış ve taciz gibi istenilmeyen durumlarla karşı karşıya kalmış çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluklarında ;

  • Dikkatini uzun sure bir işe verememe
  • Sürekli hareket halinde olma
  • Sabırsız davranma
  • Oyunlarını gürültülü oynama
  • Düşünmeden hareket etme
  • Ödevleri yapmada isteksizlik
  • Derslerde dikkatini konuya vermeme

En çok görülen davranışlardır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite tedavisi

Çocukların hayatını olumsuz yönde etkileyen bu sorunun ortadan kaldırılması için öncelikle ailenin bilgi sahibi olması gerekir. Sorunun kaynağını bulup gerekli yardımı alması için doğru ve yerinde kararlar almak problemin kısa sürede çözülmesi için etkili bir yöntemdir. Ailenin sabırlı olması ve tedavi sürecini aksatmaması gerekir. İlaç tedavisinin uygulandığı dönemlerde doktoruna sormadan çocukların ilaç tedavisinin kesilmesi en çok yapılan hataların başında gelir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir