Çocuklar ile kitap okumak

Kitap okumak, çocuklara, ebeveynlerin düşünebildiklerinden daha öte faydalar sağlar. Bunun yanı sıra, çocuklarla beraber okuma yapmak onların kelime haznelerini genişlettiği gibi iletişim yeteneklerini de geliştirir.

Yetişkinler çocukların ne anlatmak istediğini bazen tam olarak anlayamazlar çünkü onlar kelimeleri nasıl ve nerede kullanacaklarını bilemezler. Kitaplarla beraber kelime hazneleri genişledikçe ve doğru kelimeleri kullanarak cümleleri doğru kurmaya başladıkça sosyal ilişkileri de  gelişmeye başlar. Çocuklar duygu ve düşüncelerini doğru ifade ettikçe anne babalarıyla ve diğer yakınlarıyla olan iletişimleri de artar.

Bir yetişkinin yanı başında, kitabı gözleriyle takip eden bir çocuk yavaş yavaş harfleri ve sözcükleri de öğrenmeye başlar. Aynı zamanda resimsiz kitaplar, onların hayal güçlerini geliştiren en güzel ortamlardır. Çocuklar duyduklarını gözlerinde canlandırmak isterler ve önlerinde yeni bir dünyanın kapıları aralanır: hayal dünyasının…

Çocuklar için kitapları çekici yapan şey sevgi dolu, maceralı ve eğlenceli hikayelerdir. Onlar eğlendikçe ve öğrendikçe daha da çok bilmek isterler. Anne ve babalarını kitap okurken gören çocuklar onları örnek aldıkları gibi taklit de etmek isterler. Bir süre sonra kitaplar ebeveynlerin elinden çocukların eline geçiverir. Çünkü onlar da okuduklarını ve anladıklarını göstermek isterler. Bunun sonucunda kitap okuma alışkanlığı edinmiş çocuklara dönüşürler.

Hikayelerdeki karakterleri kendileriyle özdeşleştiren çocuklar, aynı şeyleri başkalarının da yaşadığını fark ederler ve bu onların empati yeteneğinin büyük ölçüde gelişmesini sağlar. Onlar için büyük görünen sorunların nasıl çözüme kavuştuğunu gördükçe pozitif yönde bir hayat görüşü kazanmaya başlarlar.

Küçük çocuklarla konuşmak ve onlara uymaları gereken bazı kurallar olduğunu hatırlatmak kolay olmayabilir. Çünkü onlar çabuk sıkılır ve işlerine geldiği gibi davranırlar. Kitaplarda bazen eğlenceli bazen de maceralı bir şekilde verilen mesajlar onların anlamalarını ve kabullenmelerini kolaylaştırır. Anne babasını dinlemeyen bir çocuk, sevdiği bir karakterin ağzından çıkan cümleleri dikkate alacaktır.

Aynı kitabı tekrar tekrar okumak ebeveynler için sıkıcı olsa da çocuklar için eğlencelidir ve bu sıklık onların verilen mesajları tam olarak kavramalarını sağlar. Çocuklara ayrılan ve onların gelişimlerinde büyük etkileri olan bu etkinlik onları hayata meraklı, bilgiye aç ve iletişimi kuvvetli bireyler haline getirecektir. Her anne babanın istediği de bu değil midir?

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir