Çocuğunuzun meslek seçimine nasıl katkıda bulunabilirsiniz?

Anne babalar, çocuklarının meslek seçiminde çok önemli bir rol oynamaktadırlar. Çocuklar, küçüklüklerinden beri anne ve babalarını gözlemlemekte ve onları örnek almaktadırlar. Bu yüzden sevmediğiniz bir iş yapıyorsanız ya da işinizin yoğunluğundan şikayet ediyorsanız, çocuğunuz büyüdüğünde sizin gibi ofiste çalışmak yerine daha özgür bir meslek arayışına girecektir. Her ebeveyn çocuğunun doktor, mühendis, bilim adamı gibi önemli ve iyi kazanabileceği bir mesleği olmasını ister. Çocuklarına da bunu aşılarlar. Ancak unutulmamalıdır ki çocuk kendi mesleğini kendisi seçecektir. Neye ilgisi varsa ona yönelecektir. Bu yüzden çocuğun ilgi alanlarını ve davranışlarını gözlemleyip onu doğru yönlendirmek çok önemlidir. Asla ilgisi olan alanı kötülemeyin.

Çocuğun seçeceği meslek en çok ön üç, on dört yaşlarında şekillenir ve genelde artık değişmez. Bu yaşlardayken çocuğunuzla doğru iletişim kurup ne yapmak istediğini iyice öğrenmeye çalışın. Çocuğun ilgisine, nasıl zaman geçirdiğine, neleri okuyup izlemeyi sevdiğine bakıp doğru yorumlamak çok önemlidir. Gönlünde yatan alan hakkında bir kursa göndermek, eğer bir spor dalına meraklıysa bununla ilgili bir spor okuluna kayıt ettirmek, çocuğun geleceği için ne yapmak istediğini doğru yorumlamasını sağlayacaktır.
Çocuklar arasında yapılan anketlerde çocuklar, iş bulmanın zor, maaşların düşük olduğunu düşünüyorlar. Seçmek istedikleri mesleklerde artık sadece doktor demek yerine, çocuk doktoru, kalp ya da beyin cerrahı gibi branş belirleyici cevaplar veriyorlar.

Çocuklar kendilerini geliştirmeleri gerektiğinin farkındalar. Birden çok dil öğrenmek istediklerini, ünlü ve başarılı iş adamları ya da kadınları olmak istediklerini söyledikleri anketlerde, hayaller de elbette önemli yer tutuyordu.
Güneşe ayak basan ilk bilim adamı olmaktan, uçan arabayı bulan kişi olmaya kadar çocukların hayalleri de istekleri de sınırsız.

Sanatçı olmak isteyenler ve büyüdüklerinde çok güzel ve yakışıklı olmak isteyenler de az değil. Bu da izlediklerinden ve popüler kültürden nasıl etkilendiklerinin bir kanıtı olsa gerek. Ne olmaya karar verirlerse versinler, anne ve babalarının desteği çocuklar için her zaman çok önemlidir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir