Cats in The Puzzle Box Deneyi – Guthrie

Kutu içine bir kedi konuluyor ve kendisinin kutudan kaçmasını sağlayacak çubuğu çekme ya da hareket ettirme davranışı izlenmeye çalışılıyor.

Kedi ilk testte kapağın açılması için pedala kuyruğuyla dokunuyor ve kapı açılıyor. Kedi ikinci kez kutuya konulduğunda yine aynı davranışı tekrar ediyor. Kedi 34 kez kutuya konuluyor ve her defasında aynı davranışı sergiliyor.

Fakat, kutusundan çıkan kedilerin çoğunun yiyeceği yemedikleri saptanmıştır. Çünkü, burada kedi için önemli olan kutusundan kurtulmaktır.

Burada kedinin pekiştireci almadan önceki davranışı, kendisine kutudan kaçmasını sağlayan çubuğu haraket ettirme davranışıdır. Bu durumda kedinin kaçışını sağlayan sonuncu tepki, çubuğu hareket ettirmedir.

Guthrie ve Horton’un yaptığı deneyde kedi, dışarda yiyeceği balıkla ilgilenmese bile, aynı labirente tekrar konulduğunda, aynı uyarıcı durumla karşılaştığından son yaptığı davranış olan kolu çekme davranışını göstererek labirentten kaçmaktadır.

Verilen pekiştireç ise uyarıcı durumu değiştirerek, kutudan çıkarken yapılan sonuncu tepkinin yerine başka bir tepkinin geçmesini önlediği için, Guthrie pekiştirmenin sadece öğrenmemeyi önleyen bir mekanik düzenleme olduğu sonucuna varmıştır. Guthrie’ye göre, hayvandan beklenen tepkiyi izleyen herhangi bir olay, uyarıcı koşullarını değiştirmekte ve böylece tepki, kendisini izleyen uyarıcı koşullar tarafından korunmaktadır.

Bu deney Guthrie’nin bir tekrarda öğrenme ilkesini destekler niteliktedir. Ancak, başarısız olması durumunda ortaya çıkacak durum açıklamadan yoksundur.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Cats in The Puzzle Box Deneyi – Guthrie” için bir yorum

  • 13 Ekim 2015 tarihinde, saat 16:32
    Permalink

    Çok ilginç ve akıllıca bir yöntem. Hayretle okudum..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir