Bilinçli Tüketici Olmak

Bilinçli tüketici demek bir ürün alırken temel ihtiyaçlarını ile kendisine gereken şeyleri alan; gereksiz, kendisini alakadar etmeyen şeyleri fiyatı uygun olsa dahi almamak demektir. Bilinçsiz tüketici için fiyatı düşük olan her ürün caziptir, onun için önemli olan kalite veya güvenilirlik değil sadece uygun fiyattır.

Bilinçli tüketici olmak için ek çaba gerekmez. Bilinçli tüketiciler alışverişe gitmeden önce liste yapar. Listesinde olanlar istedikleri için değil ihtiyacı olduğundandır. En önemli ürünleri listenin en üstüne koyarken, alışveriş sırasında kaliteye ve uygun fiyata dikkat eder. Aldığı malların içinde yiyecek ve içecek varsa mutlaka son tüketim tarihini kontrol eder, TSE onaylı damgası olmayan ürünleri almaz.

Alışverişini tamamlayan bilinçli tüketici alışveriş sonrası fiş ve faturasını almayı asla unutmaz. Aldığı ürünlerde çıkabilecek bir sorun sonrası iade işlemleri için fatura ve fiş ibrazı gerekir.
Bilinçli tüketici olmak demek hakkını arayabilmek demektir. Ürünü ile ilgili sıkıntı çıktığında gidip satın aldığı yer ile görüşen, sonuç alamazsa da tüketici haklarına başvurandır.

Tüketici haklarını korumak için kurulmuş birçok kuruluş faaliyet göstermektedir. Bahsettiğimiz kuruluşlar;

  • Tüketici Koruma Derneği
  • Tüketici Hakları Merkezi
  • Tüketici Hakları Derneğİ
  • Tüm Tüketicileri Koruma Derneği
  • Tüketiciler Birliği
  • Tüketiciler Derneği

Kazancımızdan tasarruf etmek için harcamalarımıza özen göstermeli ve bilinçli tüketici olmalıyız. Tüketicileri de bilinçli birer birey olma yolunda uyarıp destek vermeliyiz.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir