BİLGİSAYARIN GENEL YAPISI

GİRİS ÜNİTESİ : Bilgi ve komutların girildiği ünitedir. Standart giriş ünitesi klavyedir. Fare, scanner (Tarayıcı), optik okuyucu, oyun çubuğu (joystik), barkod okuyucu, mikrofon, kamera birer giriş ünitesidir.

BELLEK ÜNİTESİ: Girilen bilgilerin yapılan işlemlerin ve işlem sonuçlannuı ~ı
bulunduğu ünitedir. İç ve dış hafıza olmak üzere iki bölümden oluşur.

KONTROL ÜNİTESİ : Giriş ünitesinden girilen bilgileri kontrol ederek işlem için hangi birime gönderilecekse gönderir ve bilgi işlenerek tekrar kontrol ünitesine gelir. Buradan
da çıkış ünitesine veya ilgili birime gönderir.

ARITMETİK VE MANTIKSAL ÜNİTESİ : Matematiksel ve mantıksal işlemlerin yapıldığı bölümdür. Bu bölüme gelen bilgiler işlenerek tekrar kontrol ünitesine gönderir.

ÇIKIŞ ÜNİTESİ : Bilgilerin kullanıcıya sunulduğu ünitelere çıkış üniteleri denir. Ekran (Monitör), Yazıcı ( Printer), Çizici (Plotter), Kesici (Cutter) birer çıkış ünitesidir.

KALICI KAYIT ÜNİTELERİ :
HARDDISK ( SABİT DISK) SÜRÜCÜ: Kapasitesi çok yüksek olan manyetik kayıt ortamıdır. Bilgi yazılıp silinebitir. Genelde kasa içerisine monte edilir.
FLOPPY (DİSKET) SÜRÜCÜ: Disket takmak için kullanılan üniteye floppy sürücü denir. Disketlere bilgi yazmak veya disketlerden bilgi okuma.k amacıyla kullanılır. Disketler; bilgisayara girilen bilgileri, bilgisayarda yapılan işlemlerin sonuçlarını saklamak için kullanılan manyetik ortamlardır.
CD-ROM SÜRÜCÜ (Compact Disc) : Optik saklama ortamlarını okuyan sürücülere CD-ROM sürücüleri denir. CD’ deki bilgi sadece okunabilir. CD üzerindeki bilgiler taşınamaz, değiştirilemez ve silinemez. Sadece okunup kopyalanırlar. CD-ROM sürücülerinin bilgi okuma hızı diskin dönüş hızına bağlıdır. Diskin iç tarafı okunurken yavaş dış tarafı okunurken hızlı döner.
Bir disket sürücüsü gibi kasa üzerine takılmaktadır. CD’ler kapasiteleri bakımından oldukça önemli bir alana sahiptir. Bir CD’ye 600-800 Megabyte büyüklüğünde veri-program yüklenmektedir.

Eğitimci

Eğitimci

Eğitim - Öğretim dünyasından haberler.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir