Amatör Telsizcilik

Günümüzde kişilerin ilgi ve merakları doğrultusunda hobi olarak nitelendirebileceğimiz pek çok farklı aktiviteler ve işler bulunmaktadır. Belki de adını ilk defa duyduğunuz amatör telsizcilik de bu hobilerden birisidir. Hiçbir maddi kar amacı taşımadan sadece kişisel merakı ve çabalar ile kişinin uluslararası haberleşme yapmasına amatör telsizcilik ya da diğer adıyla radyo amatörlüğü denilmektedir. Amatör telsizcilik için merak ve kendini geliştirme isteği yeterli olmaktadır. Milli güvenlik konularına sonuna kadar bağlı kalan ve herhangi bir siyasi, maddi çıkarı olmayan amatör telsizciler, radyo tekniği konusunda kendilerini sürekli geliştirme çabası içerisindedir. Amatör telsizcilik hakkında merak edilenler ve amatör telsizcilerin genel özelikleri şu şekilde sıralanabilir:

Amatör Telsizciliğin Özellikleri

  • Herhangi bir kar amacı gütmeden hobi olarak yapılmaktadır. Sürekli olarak yenileme ve geliştirme çabasındadırlar
  • Haberleşme ve elektronik alanında kendilerini geliştirirler
  • Kendilerine ait bir telsiz istasyonu kurarlar. Bu istasyonlar sayesinde haberleşe ağı kurarlar ve buradan yayın yaparak ülkelerini tanıtırlar
  • Acil durumlarda ve doğal afetlerde kurmuş oldukları telsiz istasyonlarını Sivil Savunma ekiplerinin kullanımına verir ve onlara yardımcı olur.
  • Kendilerini ve kurmuş oldukları sistemlerini sürekli güncel tutmak ve çok daha iyi bir hale getirmek amacıyla aralarında yarışma düzenlerler.
  • Yayınlarını yaparken de kendilerine özel olarak ayrılmış frekansları kullanırlar ve böylece karışıklıklara mahal verilmeden iletişim sağlanır.
  • Günümüzde amatör telsizcilik alanında yapılan çalışmalar neticesinde dünya üzerinde haberleşme yapılamayacak yer bulunmamaktadır.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir