Amatör Radyoculuk

Nicola Tesla beklide insanlık tarihini değiştirecek olan buluşunu yaptığında işin bu seviyeye geleceğini hiç tahmin edememişti. Elektromagnetik radyo dalgalarının bulunmasının üzerinden yıllar geçti ve bu dalgalar artık her ailenin evinde ve her bireyin kulaklarında iz bırakmış vaziyette.

80 milyonun üzerinde insanın yaşadığı ülkemizde de bu dalgalara olan ilgi bir hayli fazla. Burada dalga olarak benzetmeye çalıştığımız şey ise aslında radyolar. Televizyonun ülkemizde yaygınlaşmasından önce radyoculuğun bir hayli ön planda olduğu gerçeğini sanırım kimseler inkar edemez. İlk olarak 1927 yılında ülkemizde faaliyet göstermeye başlayan radyoculuk mesleği günümüzde ise artarak devam etme eğilimi göstermekte. Öyle ki artık üniversite öğrenciler kampüsleri için, lise öğrencileri okulları ya da sınıfları için bir radyo kanalı kurmakta pek zorlanmıyor ve bu işi de geliştirebiliyor.

Günümüzde radyoculuk her ne kadar televizyon yayıncılığının arkasında kalsa da yine de belirli bir kesim tarafından hala ilgi ile takip edilmekte. Gece yarıları yapılan programlar ya da uzun yolculuklarda dinlenilen kanallar hala eskisi kadar rağbet görmekte.

Amatör radyoculuk şimdilerde bir hobi olarak, vakit geçirmek adına yapılan bir uğraş olarak görülüyor olabilir. Ancak işe bu şekilde başlayıp daha sonraları profesyonel olarak bu mesleği icra etmeye başlayanların sayısı ise bir hayli fazla. Sizde bu alana meyilli iseniz hemen gerekli aletleri temin edebilir ve kendi radyo kanalınızın sahibi olabilirsiniz. Özellikle internet üzerinden yapılan yayınlardaki artış amatör radyoculuğun ne kadar ilerlediğini gözler önüne sermekte.

Bilgin Dede

Bilgin Dede

Dede bir zamanlardın çiçek çocuğu, Woodstock' da geçmiş gençliği.. Boş vakitlerinde vikipedi okur.

Yazarın diğer yazıları:

Amatör Radyoculuk” için bir yorum

  • 25 Temmuz 2015 tarihinde, saat 15:46
    Permalink

    Amatör radyoculuk yapan birisi olarak gerçekten çok eğlenceli bir iş olduğunu biliyorum. Kimse bu kadar eğlenceli bir iş ile tanışmamıştır bence. Kendim Kanal D televizyonunda canlı olarak radyo sunuculuğu için başvuruda bulundum fakat kabul edilmedim. 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir