Albert Bandura Kimdir?

Albert Bandura, 4 Aralık 1925 yılında Kanada da doğdu. Altı çocuklu bir ailenin tek erkek çocuğuydu. Ukrayna göçmeni bir ailenin çocuğu olan Bandura parlak lise eğitiminden sonra geldiği British Colombia Üniversitesinde psikoloji eğitimi almaya niyetli değildi. Albert Bandura Daha çok mühendislik eğitimi almayı düşünüyordu. Ancak birkaç deneyimden sonra kendisine en uygun alanın psikoloji olduğunu düşünerek psikoloji eğitimi almaya karar verdi. 1951 yılında Iowa Üniversitesinde klinik psikoloji alanında yüksek lisansını tamamladı. 1953 yılında Stanford Üniversitesine geçerek, eğitmenlik ve doktora çalışmalarını burada sürdürdü. 1960′ lı yıllardan sonra sosyal öğrenme üzerinde çalışarak bugünkü kuramını geliştirmiştir. Başlangıçta sosyal öğrenme kuramı olarak adlandırdığı kuramını daha sonra sosyal bilişsel kuram olarak değiştirmiştir. Halen yaşamakta olan Bandura kuramını geliştirmeye ve ders vermeye devam etmektedir.

Bandura’nın akademik çalışmaları

Bandura’nın temel ilgi alanı klinik psikoloji olmasına rağmen Iowa Üniversitesi’nde bulunduğu sırada Kenneth Spence’den etkilenmiştir. Ayrıca, Miller ve Dollard’ın Sosyal öğrenme ve Taklit (1941) adlı kitapları Bandura’yı büyük ölçüde etkilemiştir. Bu kitapta sosyal öğrenmenin önemi açıklanmakla birlikte, tam bir davranışçı yaklaşım kullanılmıştır. Miller ve Dollard’ın taklit yoluyla öğrenmeye ilişkin açıklamaları, yirmi yıl kadar psikoloji literatüründe önemli etkiye sahip olmuştur. Ancak 1960’lı yılların başlarında Bandura’nın taklit yoluyla öğrenmeye ilişkin eleştirileri ve taklit yoluyla öğrenme kavramını genişleterek gözlem yoluyla öğrenmeye dönüştürmesi, bu konuyla ilgilenen araştırmacı ve kuramcıları yeni bir yola yönlendirmiştir.

Birçok kuramcı gibi Bandura da zaman içinde kendi kuramını geliştirmiştir. Son zamanlarda “Sosyal Bilişsel Kuram” adını verdiği kuramında sadece öğrenme ve model almanın genel ilkelerini değil, psikolojinin konu alanı içine giren birçok kavram ve süreci de açıklamaya çalışmıştır. Bu çalışmalarını büyük ölçüde “Düşünme ve Etkinliğin Sosyal Temelleri” (1986) adlı kitabında toplamıştır (Hill, 1990).

Bay Bilgi

Bay Bilgi

Bilgi olmadan fikir sahibi olunmaz felsefesinden yola çıkarak her türlü konuda bilgi sahibi olmaya çalışırken balatayı sıyırmış bir arkadaştır kendisi.

Yazarın diğer yazıları:

Albert Bandura Kimdir?” için 2 yorum

 • 6 Ağustos 2015 tarihinde, saat 22:03
  Permalink

  Bir türlü bu bilgiye internette ulaşamadım.Ancak sitenizi google’da tesadüf en buldum ve ALBERT BANDURA’nın hayatını buldum.Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 12 Mart 2017 tarihinde, saat 02:33
  Permalink

  Çok güzel bir paylaşım olmuş.Albert Bandura hakkında internette bilgi bulmak çok zor.Tesadüfen sitenizde gördüm.Çok teşekkür ederim

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir